Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Bileşik Metaller Nedir? Hangileridir?

Bileşik metal nedir ve bileşik metaller hangileridir? Günümüz koşullarında gelişen teknolojiyle beraber hayatımızda yer edinen maddeler de değişerek, farklılaşıyor. Metaller de teknoloji kapsamında sıklıkla kullanılan maddelerin başında yer alıyor. Bu metaller içerisinde farklı farklı türleri bulunuyor. Bileşik metal de bu metaller içerisinde bir tür. Gelin bu bileşik metallerin neler olduğuna birlikte bakalım.

Bileşik Metal Nedir?

Metaller esasında tek başına bir bileşik oluşturamazlar. Ancak bileşik metallerin en güzel örneği ametallerdir. Ametaller kendi aralarında bileşik oluştururlar ve elektriği iletemezler. Bunun yanında ısıyı da iletemeyen elementlerdir. Bileşik metal bir ya da daha fazla atomun bir araya gelmesiyle oluşurlar. Ametallerin oluşması için belirli bir sıcaklık vardır. Ametallerin kovalent metallerle iyonik bileşiği bulunmaktadır. Buna örnek olarak NaCI verilebilir.

Bileşik Metal Özellikleri?

Bileşik metallerin birçok farklı özellikleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Bu metallerin içinde en az iki farklı atom yer almaktadır.
  • Fiziksel olmayan kimyasal yollarla basit maddeler halinde küçük parçalara ayrışabilirler.
  • Bileşikteki atomların oranı çok önemlidir. Bu oranların az veya çok olmasıyla başka maddeler elde edilebilir.
  • Bileşik metal oluşturan elementler artık kendi özelliklerini kaybetmiş olurlar.
  • Isı ve elektriği iletme gibi bir güçleri yoktur.
  • Yüzeyleri parlak değildir ve mattır.
  • Oda sıcaklığı içerisinde maddeler değişim geçirerek katı, sıvı ve gaz haline bürünebilmektedir.

Bu makaleler de ilginizi çekebilir;

Yarı Metal (Metaloid) Nedir? Yarı Metaller Hangileridir?

Soy Metaller Nedir? Periyodik Tablo Soy Metaller

Son Yazılar

küçükçekmece mıknatıs

Ferrit (Oksit) Mıknatıs Nedir?

Seramik mıknatıslar veya diğer adıyla ferrit mıknatıslar, kömür mıknatıs veya oksit mıknatıs olarak da adlandırılır. Neodyumlara göre daha ucuz ve daha az çekim güçleri vardır. Dayanıklılık oranları

zeytinburnu mıknatıs

Zeytinburnu Mıknatıs

İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs İmalatı Magneteksan Makine ARGE olarak İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs Firması olarak hizmet vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız

Yeni Ürünler

kesim şerit mıknatıs
Şerit mıknatıs veya etiketlik mıknatısı firmanıza özel ebatlarda kesilir. Toptan esnek mıknatısı kestirmek için bizimle iletişime geçiniz.
Taşlama tezgahlarında sıvı metal ayırıcı görevi gören mıknatıs kendi imalatımız olup paslanmazdır. Manyetik sıvı seperatörler için arayınız.
Sıvı seperatör ürünümüz soğutma sıvısı, bor yağı vb. sıvılar içinden talaşları ayırır. Özel redüktörlü motoru ile paslanmaz yapıya sahiptir.