Mıknatıs – Neodyum Mıknatıs | Magneteksan

Doğal Mıknatıs Nedir?

beşiktaş mıknatıs

Doğal Mıknatıs ve Mıknatıs İlişkisi

Doğal mıknatıs doğada kendiliğinden var olan ve işlenebilen mıknatıs türüdür. Kobalt, nikel, demir metalleri gibi çekme özelliği gösterebilen cisimlere ise mıknatıs diyoruz.

Mıknatıslar 3 çeşitten oluşmaktadır bunları da şöyle sıralayabiliriz.

  • Doğal Mıknatıs
  • Yapay Mıknatıs
  • Elektromıknatıs

Bunlardan birincisini konusuna ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Doğal Mıknatıs Nedir?

Doğada oluşabilen ve taş olarak bulunan mıknatıslar olarak bilinmektedir. Genellikle, mıknatıs taşı gibi doğada mıknatıslanmış bir şekilde bulunan cisimler olabileceği gibi, NdFeB, Alnico , Sm-Co , Sm-Fe  mıknatısları gibi yapay bir mıknatıs olarak da hazırlanmış alaşımlar olabilmektedir. Mıknatıslar ferromanyetik adı verilen metallerden oluşmaktadır. Bunlar demir, nikel ve cobalt metallerdir. Bu metallerin her biri mıknatıs özelliğine sahip olmaktadır. Bu tür içerisinde manyetit adı verdiğimiz demir oksit bileşiği içeren bir kayaç olarak bilinir. Doğada bulunan en kuvvetli manyetik özellikli mineral manyetit olup bu manyetit’in kimyasal formülü şöyledir Fe3O4. Aslında bu demir oksit olarak da bilinir. Bu çeşidin yapımlarında genellikle kullanılan önemli malzemelerden bir tanesi Alüminyum Nikel ve Cobalt alaşımıdır. Bunlardan farklı olarak yüksek sıcaklıklara dayanımı olan Samaryum Kobalt alaşımları ise bahsettiğimiz türdür.

Yapay Mıknatıslarda ise gerçekte bir mıknatıs bile olmadıkları halde daha sonradan mıknatıs özelliği kazanmış maddelerdir. Günlük hayatımızda maalesef doğal mıknatıs yerini yapay mıknatısa bırakmıştır.

Elektromıknatıs’dan da kısaca bahsedecek olursak elektrik akımının verdiği etki ile mıknatısın özelliğini gösterebilen manyetik olan maddelere elektromıknatıs denir.

Doğal Mıknatıs Özelliği Gösteren Alaşımlar

Her daim kalıcı mıknatıs özelliği gösteren mıknatıslar da 4 tanedir. Bunlar:

  • Neodimyun Demir Bor (NdFeB): Çok yüksek çekim gücüne sahip, günümüz teknolojisinde en çok kullanılan mıknatıs türüdür. Motor, otomobil, yüksek teknoloji, ileri teknoloji, maden gibi bir çok sektörde Neodyum alaşımlarından üretilen mıknatıslar kullanılır.
  • Samaryum Kobalt (SmCo): En önemli özelliği oksidasyona karşı ve sıcaklığa karşı dayanıklı olması Bu da yüksek güce sahiptir.
  • Seramik veya Ferrit: Sinterlenmiş demir oksit, stronsiyum karbonat veya baryumdan meydana gelir. Diğer mıknatıslara oranla fiyatı ucuzdur ve sinterleme işlemi sayesinde kolayca oluşturulabilir.
  • Alüminyum Nikel Cobalt ( AlNiCo): Yüksek sıcaklıklarda manyetiklik özelliğini koruyabilirler.

Son Yazılar

küçükçekmece mıknatıs

Ferrit (Oksit) Mıknatıs Nedir?

Seramik mıknatıslar veya diğer adıyla ferrit mıknatıslar, kömür mıknatıs veya oksit mıknatıs olarak da adlandırılır. Neodyumlara göre daha ucuz ve daha az çekim güçleri vardır. Dayanıklılık oranları

zeytinburnu mıknatıs

Zeytinburnu Mıknatıs

İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs İmalatı Magneteksan Makine ARGE olarak İstanbul Zeytinburnu Mıknatıs Firması olarak hizmet vermekteyiz. 10 yılı aşkın bu sektörde hizmet veren olarak manyetik alan çözümleri sunmaktayız

Yeni Ürünler

5 mm küp neodyum mıknatıs çocuklar için bir eğlence, hobi kaynağıdır. Neodyum küp mıknatıs satın alarak çocukların bu oyunlarına dahil ol.
Şerit mıknatıs veya etiketlik mıknatısı firmanıza özel ebatlarda kesilir. Toptan esnek mıknatısı kestirmek için bizimle iletişime geçiniz.
Taşlama tezgahlarında sıvı metal ayırıcı görevi gören mıknatıs kendi imalatımız olup paslanmazdır. Manyetik sıvı seperatörler için arayınız.
Bizi Ara
Whatsapp
Konum
Facebook